Krypto
Kryptowaluty, takie jak Bitcoin czy Ethereum, od kilku lat są gorącym tematem w świecie finansów i technologii. Są to cyfrowe waluty zdecentralizowane, co oznacza, że nie są kontrolowane przez centralny organ, taki jak rząd czy instytucja finansowa. Zamiast tego opierają się na technologii rozproszonego rejestru, zwanej blockchain, co sprawia, że są odporne na oszustwa i hakerstwo. Zainteresowałem się bitcoin jeszcze w 2013 roku, kiedy to zapisałęm się na kurs "Startup Engineering" prowadzony w Stanford University i oferowany w wersji on-line. Ceny bitcoin w tamtym czasie oscylowały poniżęj $100 Kupiłem sobie garść..., choć od razu znaleźli się "znafcy" tudzieź inni "eksperci" rynku którzy przestrzegali, trochę jak pewien znany mi uprzednio instrukor alpinizmu ostrzegał przed drogą Puskasz'a na Kieżmarskim: " a ty wiesz jak Puskasz się szybko wspinał? a tam jest takie miejsce że jedna dziewczyna płakała!". A było to jakoś latem 1984 roku podczas obozu SKW na Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy. Nic dziwnego że w nocy przed wyjściem w drogę jeden z młodych taterników miał jakieś koszmary i krzyczał przez sen: "Nie idź na to! To trudne!"
Powyżej załączam celowo i złośliwie potwierdzenie zakupu BTC i ETH po jeszcze śmiesznych cenach. BTC sprzedałem pod koniec 2017, na początku 2018 i spłaciłem dom. Reszta niech sobie leży w zieleni, jeść nie woła jak to mówią
Jednym z najbardziej innowacyjnych aspektów kryptowalut jest fakt, że umożliwiają szybkie, niskokosztowe transakcje bez potrzeby pośredników, takich jak banki. Oferują także stopień prywatności i anonimowości użytkownikom, co może być szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy obawiają się nadzoru rządu lub kradzieży tożsamości.
Potencjalne zastosowania kryptowalut wykraczają poza tylko transakcje między ludźmi. Na technologii blockchain można budować tzw. inteligentne kontrakty, czyli umowy samowykonywalne, których warunki umowy są bezpośrednio zapisane w kodzie. Otwiera to możliwości dla szerokiej gamy zautomatyzowanych transakcji i zastosowań, od zarządzania łańcuchem dostaw po systemy wyborcze.
Jednak kryptowaluty również niosą ze sobą pewne zagrożenia. Ze względu na swoją zdecentralizowaną naturę nie są wspierane przez żadne rządy ani instytucje, co sprawia, że są wysoce zmienne i podatne na gwałtowne wahania wartości. Może to prowadzić do znaczących strat finansowych dla inwestorów. Kryptowaluty są również kojarzone z nielegalnymi działaniami, takimi jak pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu. Ponadto, brak regulacji na rynku kryptowalut może prowadzić do oszustw, oszustw i innych rodzajów przestępczości.
Podsumowując, kryptowaluty mają potencjał, aby rewolucjonizować sposób, w jaki się ze sobą transakcjonuje i interakcjonuje. Ich zdecentralizowana natura i technologia blockchain oferują stopień bezpieczeństwa i prywatności, który nie jest dostępny w tradycyjnych systemach finansowych. Jednak niosą one również ze sobą ryzyka, w tym wysoką zmienność, potencjalną działalność przestępczą i brak regulacji. Jak w przypadku każdej inwestycji, ważne jest dokładne rozważenie ryzyka i korzyści przed zaangażowaniem się w świat kryptowalut.
I oczywiście takie kraje jak Chiny Ludowe czy Indie będą zakazywać używania krypto walut, co drugi rok a może i częściej.
Sztuczna Inteligencja
Obietnice, zagrożenia czyli obiecanki i pogróżki.
Sztuczna inteligencja, czyli AI, stała się w ostatnich latach coraz popularniejszym tematem. Podczas gdy obietnice AI są ogromne, istnieją również obawy związane z jej zagrożeniami. Jednocześnie zauważa się rosnący trend "naturalnej głupoty" wśród ludzi. W tym poście przedstawimy obietnice i zagrożenia związane z AI oraz porównamy je z tym trendem.Naturalna Durnota
Podczas gdy AI ma potencjał znaczącej poprawy naszego życia, zauważa się rosnący trend "naturalnej głupoty" wśród ludzi. Odnosi się to do spadku myślenia krytycznego i zdolności do rozumowania, co przypisuje się czynnikom takim jak media społecznościowe działające jak klatki z papugami powtarzające fałszywe wieści.
Ten trend może mieć poważne konsekwencje dla społeczeństwa, ponieważ może prowadzić do braku racjonalnego podejmowania decyzji i niezdolności do rozwiązania skomplikowanych problemów. Na dzień dzisiejszy, niestety platformy społecznościowe przyczyniają się do wzrostu naturalnej głupoty. Plotki, fałszywki, nienawiść, pycha, cynizm, malkontenctwo, smędzenie, jojczenie a także zwykłe pieprzenie głupot na dowolny temat święci tryumfy. Nawet najbardziej durne teorie konspiracyjne znajdują często większy posłuch niż weryfikowalne fakty czyli "pokazuha i maskirowka". Wiadomo kto za tym wszystkim stoi, bowiem przytłaczająca większość teorii spiskowych jest wymyślona po to aby odwrócić uwagę od prawdziwych spisków.
[cdn]